Jourhavande företagslots

Spridningen av det nya coronaviruset påverkar samtliga delar av samhället. Redan nu ser vi dock stora ekonomiska effekter av smittspridningen, vilket på sikt kan få allvarliga konsekvenser. Vi måste redan nu agera för att mildra dessa konsekvenser.

Oskarshamns kommun har tillsammans med länets övriga kommuner och Region Kalmar län samlat ihop ett antal personer som ska kunna ge hjälp till företagen i dessa oroliga tider.

Regeringen har nyligen infört ett antal åtgärder för att underlätta för företagen att ta sig igenom den kris vi befinner oss i och för att rädda jobben i möjligaste mån. Staten har tagit över sjuklöneansvaret temporärt, företag har getts möjlighet till anstånd med betalning av skatter och arbetsgivaravgifter och det har införts möjligheter till korttidspermittering för att företag så långt det går ska kunna behålla arbetskraft.

Jourhavande företagslots

För dig som är företagare är det så klart svårt att hålla reda på och känna till vilket stöd som finns att ta del av. Många företagare hör av sig till sin kommun med ett behov av vägledning och rådgivning.

För att hjälpa dig som är småföretagare har vi samlat ihop ett antal personer som tillsammans hjälps åt för att lotsa dig rätt. Välj själv vem du vill kontakta, så får du hjälp.

Vad kan jag få hjälp med?

Syftet med Jourhavande företagslots är att hjälpa dig att hitta rätt bland de stöd som finns, både på ett nationellt och regionalt plan. Hur kommer du åt stödet rent praktiskt? Vi kan också lotsa dig vidare till andra som finns i stödsystemet som kan erbjuda rådgivning och finansiering.

Hjälpen kostar dig inget

Lotsningen riktar sig till dig som är småföretagare i Kalmar län. Eftersom den bemannas av resurser som vanligtvis arbetar med nyföretagarrådgivning och i projekt, så kostar den inget och är öppen för alla.

Alla företagslotsarna nedan jobbar under sekretessförbindelser. Hjälpen sker under kontorstid i första hand via telefon och mail eller via till exempel Skype.

Oskarshamn - Mönsterås - Högsby - Hultsfred

Gabriella Johansson
gabriella.johansson@atrinova.se
0491-167 00
072-733 74 30

Katharina Hultgren
katharina.hultgren@atrinova.se
070-378 69 57

Thomas Svensson
thomas.svensson@muab.monsteras.se
070-606 24 12

Kirsti Lindhagen
kiirsti.lindhagen@muab.monsteras.se
0499-171 21

Anna Kinch
anna.kinch@oskarshamn.se
0491-76 42 78

Anna-Karin Swärd
a-k.sward_capiro@oskarshamn.se
070-586 25 79

Vimmerby

Bo Palmér
bo.palmer@vimmerby.se
0492-76 90 00

Emmaboda

Ann-Christine Torgnyson
ann-christine.torgnyson@emmaboda.se
0471-24 90 12

Susanna Bondesson
susanna@centrum-sydost.se
0471-100 12

Mörbylånga

Peter Marklund
peter.marklund@morbylanga.se
0485-470 14

Nybro

Maria Faltin
maria.faltin@nybro.se
0481-452 08

Susanne Stockman
susanne.stockman@nybro.se
0481-456 94

Länsövergripande

Thomas Isaksson
thomas.s.isaksson@regionkalmar.se
0480-44 83 61

Oskar Lind
oskar.lind@regionkalmar.se
0480-44 83 48

Kalmar

Christian Hultén
christian.hulten@kalmar.se
0480-45 00 66

Monica Björkegren-Ohlson
monica.bjorkegren-ohlson@kalmar.se
0480-45 00 64

Jonas Svendsen
jonas.svendsen@kalmar.se
0480-45 00 83

Thomas Davidsson
thomas.davidsson@kalmar.se
0480-45 00 61

Västervik

Peter Göransson
peter.goransson@vastervik.com
0490-875 09

Jakob Franzén
jakob.franzen@vastervik.com
0490-875 11

Per Sjöstrand
per.sjostrand@vastervik.se
0490-25 53 68

Torsås

Lena Ovesson
lena.ovesson@drivhusettorsas.se
070-625 96 97

Eva Milesson
072-521 90 25

Ingela Övgård
070-64101446

Anna-Kristina van Craen
ak.vancraen@torsas.se
0486-331 50

Borgholm

Kristian Sjövall
kristian.peterssonsjovall@borgholm.se
0485-880 74

Anders Magnusson
anders.magnusson@borgholm.se
0485-884 01

Nybro - Emmaboda - Torsås - Öland

Maria Sundquist
maria@kalmarsundpromotion.se
073-033 24 98

Magnus Berzelius
magnus@kalmarsundpromotion.se
070-518 40 72

Här kan du ladda ned iformationen som pdf och skriva ut.

Initiativet finansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden.