Fler bussturer till Figeholm – testperiod inleds i höst

Utemiljöer i Figeholm.

I höst får Figeholm förbättrade bussförbindelser till Oskarshamn och Fårbo. Det är en del av en tvåårig testperiod som vi på Oskarshamns kommun genomför i samarbete med Kalmar länstrafik med mål att öka tillgängligheten för invånarna; speciellt under kvällar och helger.

Satsningen är ett resultat av en medborgardialog där både unga och vuxna i Figeholm fått möjlighet att påverka vilka tider som är mest efterfrågade. De nya turerna är utformade för att underlätta resor till fritidsaktiviteter, föreningsliv och nöjen, och ska göra det enklare att ta sig hem även sent på kvällen.

Utökade turer enligt invånarnas behov

De nya avgångarna omfattar både vardagskvällar och lördagar, med turer som sträcker sig fram till tidiga morgontimmar. Det innebär att fler får möjlighet att resa kollektivt utan att vara beroende av bil, vilket bidrar till både ökad trygghet och hållbarhet.

En möjlighet att påverka framtidens kollektivtrafik

Under testperioden kommer resandet att följas upp. Resultatet avgör om turerna kan bli en permanent del av tidtabellen. Kommunen uppmanar därför alla att ta chansen att prova de nya turerna och bidra till att visa behovet.

Se aktuell tidtabell på kalmarlanstrafik.se